Czy sztuczna inteligencja jest w stanie działać samodzielnie?

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie działać samodzielnie?

2024-01-15

 

[2023.12.08] Sztuczna inteligencja (AI) jest w stanie działać samodzielnie, ale w sposób określony i ograniczony przez swoje programowanie i algorytmy. Sztuczna inteligencja może podejmować decyzje, wykonywać zadania i przetwarzać dane, nie wymagając interwencji człowieka w większości przypadków.

Jednakże zawsze istnieje ryzyko, że AI może działać niezgodnie z zamierzeniami swoich twórców, co może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji. Dlatego ważne jest, aby monitorować i regulować działania sztucznej inteligencji, aby zagwarantować odpowiednie efekty jej działania.

Kancelaria Prawna Skarbiec pomoże w określeniu właściwych procedur i napisaniu regulacji odnoszących się do stosowania sztucznej inteligencji w Twojej firmie. Nie pozwól, aby stało się to dziełem przypadku, zaś Twoi pracownicy poza Twoją wiedzą i kontrolą korzystali z narzędzi sztucznej inteligencji w miejscu pracy.

 

Sztuczna inteligencja – czy jest w stanie myśleć samodzielnie?

 

[Listopad 2023] NOEMA MAGAZINE: „Sztuczna inteligencja ogólna już tu jest. Najbardziej zaawansowane obecnie modele sztucznej inteligencji mają wiele wad, ale za kilkadziesiąt lat zostaną uznane za pierwsze prawdziwe przykłady sztucznej inteligencji o charakterze ogólnym.

Sztuczna inteligencja ogólna (AGI) to szerokie pojecie, którego ważną  częścią są  zaawansowane modele wielkojęzykowe sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, Bard, LLaMA i Claude. Te „modele graniczne” mają wiele wad: wywołują halucynacje w odniesieniu do cytatów naukowych i spraw sądowych, utrwalają błędy na podstawie danych szkoleniowych i popełniają proste błędy arytmetyczne. Naprawienie każdej wady (w tym tej często popełnianej przez człowieka) wymagałoby zbudowania sztucznej superinteligencji, co jest zupełnie innym projektem.

Niemniej jednak dzisiejsze modele pionierskie radzą sobie kompetentnie nawet w przypadku nowatorskich zadań, do których nie zostały przeszkolone, przekraczając próg, którego poprzednie generacje sztucznej inteligencji i nadzorowane systemy głębokiego uczenia się nigdy nie osiągnęły. Za kilkadziesiąt lat będą one uznawane za pierwsze prawdziwe przykłady AGI, podobnie jak ENIAC z 1945 r. jest obecnie uznawany za pierwszy prawdziwy komputer elektroniczny ogólnego przeznaczenia (…)”

https://www.linkedin.com/posts/robert-nogacki-7503491a5_an-ai-just-negotiated-a-contract-for-the-activity-7128490214133485568-gBRs

Theology and Science Volume 20, 2022 – Issue 2: Sztuczna inteligencja i chrzest: przecięcie węzła gordyjskiego. Czy sztuczna inteligencja może kiedyś stać się na tyle świadoma aby mieć własne przekonania światopoglądowe?

(…) Choć być może odległa przyszłość, postęp w sztucznej inteligencji sprawia, że możliwość konwersji AI na chrześcijaństwo jest prawdopodobną ewentualnością.

Czy Kościół powinien przyjmować tych nawróconych za dobrą monetę, oferując im chrzest?

 Nie jest jasne, czy tacy nawróceni byliby ważnymi kandydatami do chrztu, ponieważ ich status osoby – choć osoby syntetyczne – sam w sobie byłby niepewny.

 W świetle tej dwuznaczności niniejszy artykuł zaleca, aby #Kościół stawił czoła takiej sytuacji, stosując formę warunkowego chrztu, oferowanego niegdyś w wątpliwych przypadkach w przeszłości – zarówno z korzyścią dla sztucznej inteligencji, jak i dla naszego własnego dobra moralnego (…)

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14746700.2022.2051248

 

Czy trzymanie się tezy, że tylko ludzka świadomość stanowi „prawdziwą” formę inteligencji stanowi nowa teorię geocentryzmu?

 

[Wrzesień 2023] „(…) Neogeocentryści wskrzeszają starożytne doktryny, takie jak panpsychizm, który utrzymuje, że świadomość przenika całą materię, oraz idealizm, który głosi, że świadomość jest bardziej fundamentalna niż materia. Pisarz zajmujący się fizyką George Musser opisuje ten trend w swojej nadchodzącej książce Powrót do równania.

Idee neogeocentryczne można znaleźć także w pismach psychologa poznawczego Donalda Hoffmana, filozofów Philipa Goffa i Bernardo Kastrupa oraz potentata medycyny alternatywnej Deepaka Chopry. Oto bardziej szczegółowe przykłady neogeocentryzmu:

Informacyjne teorie świadomości. Matematyk Claude Shannon wynalazł teorię informacji w latach czterdziestych XX wieku, aby zwiększyć wydajność systemów przesyłania i przechowywania informacji. Od tego czasu naukowcy i filozofowie próbowali przekształcić teorię informacji w teorię wszystkiego. Wszystkie teorie rzeczywistości oparte na informacji są neogeocentryczne, ponieważ informacja – którą Shannon zdefiniował jako zdolność systemu do zaskoczenia obserwatora – zakłada istnienie świadomości (…)

https://johnhorgan-org.cdn.ampproject.org/c/s/johnhorgan.org/cross-check/the-rise-of-neo-geocentrism

Wybór cytatów opracował Robert Nogacki. W sporządzaniu komentarzy uczestniczył ChatGPT. Treści opracowane w dniu 8 grudnia 2023 r. Kto wie czy jutro również będą aktualne? AI zmienia się codziennie.