Kontrola prawna nad rozwojem sztucznej inteligencji

Kontrola prawna nad rozwojem sztucznej inteligencji

2024-01-15

 

[2023.12.08] Kontrola prawna nad rozwojem sztucznej inteligencji jest istotna ze względu na potencjalne konsekwencje etyczne, społeczne i ekonomiczne związane z jej wykorzystaniem. Istnieje wiele obszarów, które mogą być regulowane prawnie w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, takie jak ochrona prywatności, odpowiedzialność za szkody spowodowane przez systemy oparte na sztucznej inteligencji, czy też zapewnienie uczciwego i sprawiedliwego dostępu do tej technologii.

Niezbędne jest opracowanie krajowych standardów oraz zasad międzynarodowych dotyczących wykorzystania technologii AI, co może być kluczowe ze względu na globalny charakter rozwoju sztucznej inteligencji i jej potencjalne skutki transgraniczne. Określenia wymagają zasady dotyczące danych używanych do trenowania systemów sztucznej inteligencji, wymogi transparentności i odpowiedzialności w stosowaniu tych technologii, a także kwestie dotyczące ochrony praw człowieka.

Ponadto, kontrola prawna nad rozwojem sztucznej inteligencji powinna również obejmować nadzór nad procesem tworzenia i wdrażania systemów sztucznej inteligencji, włącznie z oceną ryzyka związanego z ich wykorzystaniem oraz zapewnienie odpowiednich mechanizmów umożliwiających monitorowanie i ocenę skutków ich działania.

 

Istotne publikacje na temat kontroli nad sztuczną inteligencją

 

Bulletin of the Atomic Scientists  „Ojciec chrzestny AI” Yoshua Bengio: Potrzebujemy organizacji obrony ludzkości

[Październik 2023] „Yoshua Bengio, dyrektor naukowy Mili, jest pionierem w dziedzinie sztucznych neural networks (sieci neuronowych) i deep learning (głębokiego uczenia się) – podejścia do uczenia maszynowego (machine learning) inspirowanego mózgiem.

W 2018 roku Bengio, główny naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją w Meta, Yann LeCun, i były badacz Google AI Geoffrey Hinton otrzymali nagrodę Turinga — znaną jako „Nobel” w dziedzinie informatyki — za „przełomy koncepcyjne i inżynieryjne, które uczyniły głębokie sieci neuronowe krytycznym elementem obliczeń .” Trzej informatycy są razem znani jako „ojcowie chrzestni sztucznej inteligencji”.

W lipcu Bengio rozmawiał z podkomisją Senatu USA, która rozważa możliwe przepisy regulujące szybko rozwijającą się technologię. Wyjaśnił tam, że on i inni czołowi badacze artificial intelligence zrewidowali swoje szacunki dotyczące tego, kiedy sztuczna inteligencja będzie w stanie osiągnąć ludzki poziom szerokich kompetencji poznawczych.

„Wcześniej uważano, że zajmie to dziesięciolecia, a nawet stulecia, obecnie wierzymy, że może to nastąpić w ciągu kilku lat lub dziesięcioleci” – powiedział senatorom Bengio. „Krótsze ramy czasowe, powiedzmy pięć lat, są naprawdę niepokojące, ponieważ będziemy potrzebować więcej czasu, aby skutecznie złagodzić potencjalnie znaczące zagrożenia dla demokracji, bezpieczeństwa narodowego i naszej wspólnej przyszłości”.

https://thebulletin.org/2023/10/ai-godfather-yoshua-bengio-we-need-a-humanity-defense-organization/

[Październik 2023] (BBC) „Czy sztuczną inteligencję można utrzymać pod kontrolą? Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, twierdzi, że wiara w to, że jest to możliwe, przypomina „myślenie magiczne”.

W wielu przypadkach politycy i ich współpracownicy słabo rozumieją, jak działa Internet i co można osiągnąć” – mówi Wales, który spędził wiele godzin na wyjaśnianiu politykom na całym świecie zarówno technologii, jak i jej roli w wolności słowa glob. „Kwestia organu takiego jak Organizacja Narodów Zjednoczonych regulującego AI jest jak sugerowanie, że ONZ reguluje aplikację do edycji obrazów Photoshop”. Chodzi mu o to, że według niego byłoby to bezcelowe.

Czy to prawda? W rzeczywistości Organizacja Narodów Zjednoczonych odnosi duże sukcesy w zapobieganiu rozprzestrzenianiu np. broni jądrowej. Metody służące osiągnięciu tego celu można kopiować w przypadku Sztucznej Inteligencji:

…Od 1970 r. międzynarodowy system zabezpieczeń skutecznie zapobiega wykorzystywaniu materiałów rozszczepialnych do produkcji broni. Jego zakres został rozszerzony, aby uwzględnić niezadeklarowaną działalność nuklearną.

MAEA przeprowadza regularne inspekcje cywilnych obiektów jądrowych i kontroluje przepływ materiałów jądrowych przez nie.

Zabezpieczenia są wspierane środkami dyplomatycznymi i gospodarczymi…

Dlaczego nie zastosować podobnych środków w przypadku Sztucznej Inteligencji?

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7113057037596397569

 

Wybór cytatów opracował Robert Nogacki. W sporządzaniu komentarzy uczestniczył ChatGPT. Treści opracowane w dniu 8 grudnia 2023 r. Kto wie czy jutro również będą aktualne? AI zmienia się codziennie.